História školy
História Gymnázia v Handlovej sa začala oficiálne písať od školského roka 1954/1955, keď bola v Handlovej vytvorená jedenásťročná stredná škola. Táto sa rokmi - po viacerých zmenách názvu a obsahu vyučovania - pretransformovala do dnešnej podoby.
JSŠ Handlová bola pôvodne umiestnená v budove dnešnej základnej školy na ulici Márie Krššákovej. Prvým riaditeľom bol pán Jozef Kmeť, ktorý pôsobil v tejto funkcii od vzniku JSŠ do decembra 1955. V období vzniku mala škola 2 triedy, 80 žiakov a iba dvoch kvalifikovaných pedagógov. V rokoch 1954 až 1959 sa škola postupne vzmáhala, rástol počet žiakov i počet kvalifikovaných učiteľov. O tom, že to bolo obdobie rozmachu i hľadania svedčí aj skutočnosť, že v priebehu dvoch rokov sa vymenili vo vedení školy traja riaditelia. Po Jozefovi Kmeťovi prevzal túto funkciu pán Ján Slavkovský (december 1955 až september 1956) a po ňom pán Jozef Uhliar, ktorý riadil školu do roku 1960. V dobe jeho pôsobenia prišlo na školu viacero mladých, kvalifikovaných pedagógov. V približne v tom čase sa začala realizovať výstavba novej budovy jedenásťročnej strednej školy na sídlisku Juh na Školskej ulici, kam sa škola presťahovala 1. februára 1961.
Tesne pred presťahovaním JSŠ z budovy na ulici Márie Krššákovej do budovy na školskej ulici bol 15. decembra 1960 prijatý nový školský zákon. Na základe tohto zákona zanikla JSŠ a vznikli dve nezávislé vzdelávacie inštitúcie: Základná deväťročná škola a Stredná všeobecnovzdelávacia škola. Vznik strednej všeobecnovzdelávacej školy znamenal určitú zmenu v celkovej koncepcii stredného všeobecnovzdelávacieho školstva.
Prvým riaditeľom SVŠ v Handlovej bol pán Anton Auxt. Pôsobil v tejto funkcii do roku 1963. Od roku 1963 do roku 1991 školu viedol pán Jozef Detvan. Pod jeho vedením prekonala škola najväčšie vnútorné i vonkajšie premeny. Významnou vonkajšou zmenou bol zánik SVŠ a vznik gymnázia, čo umožnila vyhláška MŠ SR č. 104/69 Zb., keď rozhodnutím ministerstva školstva č. 2341/70 z 23. februára 1970 bolo zriadené gymnázium v Handlovej.
Novovzniknuté gymnázium na rozdiel od strednej všeobecnovzdelávacej školy bolo štvorročné a malo humanitnú i prírodovednú vetvu. Nový učebný plán gymnázia znamenal postupné odbúravanie rôznych dovtedajších príťaží, ako bola napríklad výrobná prax, práce v dielni a podobne. Nové gymnázium zabezpečovalo komplexnejšiu a kvalitnejšiu prípravu pre štúdium na vysokých školách.
Z hľadiska perspektívy handlovského gymnázia bol významný školský rok 1972/1973, kedy bola doriešená otázka úplného organizačného odčlenenia gymnázia tým, že sa škola presťahovala do samostatnej budovy na ulici L. Novomeského, kde sídli doteraz.
Od 1.9.1991 do augusta 1995 pôsobila vo funkcii riaditeľky školy pani Mgr. Mária Krajčovičová. Počas jej pôsobenia zaznamenalo gymnáziu ďalší vývojový posun, keď s účinnosťou od 1. septembra 1994 bolo vytvorené aj 8 - ročné gymnázium so zameraním na cudzie jazyky. Pre toto a nasledujúce obdobie bol charakteristický nárast počtu žiakov školy. Z pôvodných ôsmich tried a cca. 250-tich žiakov narástol počet študentov na približne 400 a počet tried vzrástol na 14.
V školskom roku 1995 - 1996 nastala ďalšia zmena na poste riaditeľa školy. Počnúc uvedeným školským rokom funkciu riaditeľa školy vykonávala RNDr. Gabriela Fuseková do konca školského roka 2008/2009.
Významným medzníkom v živote školy bolo udelenie čestného názvu Gymnázium Ivana Bellu. Ministerstvo školstva SR udelilo gymnáziu v Handlovej toto ocenenie na základe návrhu Odboru školstva mládeže a telesnej kultúry krajského úradu v Trenčíne vo februári roku 2000. Udelenie čestného názvu je prejavom uznania kvality práce a uznania dobrých výsledkov, ktoré škola počas svojej existencie dosiahla.
Kozmonaut plk. Ing. Ivan Bella navštívil našu školu pri príležitosti odovzdávania čestného názvu a spolu s manželkou sa zúčastnil na 10. gymnaziálnom plese . Pre ilustráciu ešte niekoľko fotografií exteriéru a interiéru školy ...
Počas 55-ročnej existencie Gymnázia v Handlovej vzišli z radov našich absolventov mnohí uznávaní odborníci v rôznych oblastiach. Z najznámejších v súčasnosti uvediem: Ing. arch. Jaroslav Izák, poslanec NR SR, Doc. MUDr. Ján Štencl, spoluzakladateľ a bývalý rektor Zdravotníckej univerzity v Bratislave, prof. RNDr. Jozef Masarik Dr.Sc., prodekan Fakulty matematiky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, stále ešte najmladší univerzitný profesor na Slovensku a medzinárodne uznávaný odborník v oblasti jadrovej fyziky, RNDr. Ladislav Šimon, PhD. predseda Slovenskej geologickej spoločnosti, RNDr. Marián Fabian, CSc. docent na Katedre biochémie a bunečnej biológie, Rice Univerzita v Houston, TX a mnohí ďalší, i keď možno menej známi odborníci.