Gesamtschule Voerde
Vyučovanie
Vyučovanie začínalo o 7:55 hod, hodina trvá tak, ako u nás, teda 45 minút. Žiaci nemajú vlastné triedy premiestňujú sa počas celého dňa do jednotlivých učební. Cez vyučovanie je jedna veľká 20 minútová prestávka cez ktorú sa všetci musia za akéhokoľvek počasia zdržiavať na školskom dvore.
Komplex školy sa skladá z jednotlivých budov, poprepájaných chodbami. Samostatnú budovu tvorí telocvičňa s viacerými ihriskami. Zaujímavosťou je horolezecká stena s 3 stupňami obtiažnosti.
Samotné vyučovanie prebieha zväčša formou diskusie na danú tému, žiaci si píšu len základné poznámky. To umožňuje takmer všetkým aktívne sa zapájať do diskusie. Podľa nás sa dá povedať, že žiaci neprežívajú žiaden stres, s výnimkou obdobia, kedy písali tzv. klauzúry = 2-3 hodinové testy, ktoré sa píšu 2-krát za polrok a žiaci z nich dostávajú veľmi dôležité známky.
Na hodiny chodia občas neskoro a nemajú pred profesormi veľký rešpekt. Sú zvyknutí rozprávať sa medzi sebou ako rovnocenní partneri. Vybavenie celej školy je veľmi moderné.
Takmer v každej triede sa nachádza meotar, umývadlo, počítač. Samozrejmosťou sú automatické žalúzie. Usporiadanie lavíc sa tiež od nášho systému odlišuje. Tvoria písmeno U. Okrem odborných učební poskytuje škola aj veľkú kuchyňu, kde sa žiaci pravidelne oboznamujú so základmi varenia a malé javisko, kde prezentujú svoju dramatickú činnosť. Prekvapil nás vymedzený fajčiarsky kútik pre študentov.
Čo je to Gesamtschule?
- Koordinujúca škola:
- Gesamtschule Voerde (www.ge-voerde.de)
Allee 1
465 62 Voerde /NRW
Deutschland
Škola takéhoto typu na Slovensku nie je a chápe sa ako "zjednotená škola" alebo "škola rôznorodosti". Tu sa žiaci rôzneho sociálneho pôvodu, s rôznymi záujmami ako aj schopnosťami spolu a navzájom od seba učia. Tieto rozdiely majú žiaci pociťovať ako obohacujúce, nie rozdeľujúce. Škola takéhoto zamerania sa snaží odhaliť individuálne schopnosti a možnosti jednotlivca a podporiť ich, čím chce posilniť aj vlastný výkon žiaka. Vedie žiakov k schopnosti realisticky zhodnotiť vlastný potenciál, aby si na základe zdravého sebavedomia, ale aj sebakritiky našli správnu cestu životom a zvolili si vhodné povolanie.
Na tejto škole sa kladie dôraz na to, aby všetci žiaci získali solídne všeobecné znalosti v hlavných predmetoch (NEJ, ANJ, MAT) ako aj prírodovedných (FYZ, CHE, BIO) a aby boli aktívnymi účastníkmi vyučovacieho procesu.
Žiaci školy sú rozdelení do jednotlivých oddelení:
- Oddelenie 1 : ročník 5. - 7.
- Oddelenie 2 : ročník 8. - 10.
- Oddelenie 3 : ročník 11. - 13.
Každé oddelenie má svojho vedúceho učiteľa, ktorý je odborným poradcom žiakom, rodičom aj učiteľom.
V 5. a 6. ročníku sa žiaci učia spolu v triede, pripravujú sa na nové požiadavky vyšších ročníkov, zúčastňujú sa tzv. "pracovného vyučovania" a podľa výberu aj rôznych krúžkov v popoludňajších hodinách (hra na gitare, štrikovanie ...).
Počas týchto 2 rokov sa žiaci zorientujú a ujasnia si výber ďalších predmetov.
V 7. ročníku nastáva diferenciácia žiakov a už prebieha vyučovanie systémom kurzov s rôznym stupňom obtiažnosti (A, B, C). Žiaci si podľa schopností a záujmu volia nasledovné predmety: - pracovné vyučovanie (technika, hospodárstvo, vedenie domácnosti) - prírodovedné predmety (biológia, chémia, fyzika) - francúzsky jazyk - stelesnenie/stvárňovanie, znázorňovanie (výtvarná, hudobná výchova a divadlo)
V 8. a 9. ročníku žiaci absolvujú 2 - týždňovú "prax" v príslušnom závode/podniku, ktorá im umožní nahliadnuť do tzv. "pracovného života" a pomôže pri budúcom výbere povolania.
V 9. ročníku si žiaci volia ďalšie predmety podľa ponuky školy (napr. úžitkové umenie, latinčinu ako 3. cudzí jazyk, telesnú výchovu, informatiku, prírodné vedy ...). Tieto predmety sú záväzné na 2 roky. Žiaci dostávajú za svoje výkony známky od 1 - 6 počas štúdia, ako aj na vysvedčeniach.
Po 10. ročníku môžu školu opustiť s dokladom o ukončení základnej školy a pokračovať na učňovských alebo iných stredných školách, alebo môžu postúpiť do tzv. " vyšších gymnaziálnych ročníkov na svojej škole.
Po 11. a 12. ročníku môžu získať " odbornú maturitu" ktorá im umožní ďalšie štúdium na odborných vysokých školách (Fachhochschule).
Výborní študenti ukončia školu po 13. ročníku maturitou, ktorá je porovnateľná/adekvátna maturite na gymnáziu a oprávňuje ich uchádzať sa o štúdium na univerzitách.
Gesamtschule zabezpečuje svojim žiakom aj odborné poradenstvo napr. pri výbere voliteľných predmetov. Pri ťažkostiach s učením, pri konfliktoch v triede alebo pri osobných problémoch ochotne pomáhajú traja odborníci.
Škola úzko spolupracuje s rodičmi, ktorí sa aktívne podieľajú na živote školy, oni sú tí, ktorí prinášajú svoje skúsenosti s deťmi, energiu, pomoc, angažovanosť, proste svieži vzduch do všedného školského dňa.