Projekt Comenius na Gymnáziu Ivana Bellu
V dňoch od 4. do 16. mája 2009 sa skupina 13 žiakov a 3 profesorov z Gymnázia Ivana Bellu v Handlovej zúčastnila výmenného pobytu v Rumunsku v rámci bilaterálneho projektu Comenius ,,Poznajme naše krajiny, poznajme našu Európu“. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Európskej komisie, Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru v rámci Programu celoživotného vzdelávania.
V roku 2007 sme nadviazali prvé kontakty s gymnáziom A.T.Laurian v rumunskom meste Botosani. Do projektu sa zapojili 13 žiaci, ktorí sa učia po francúzsky, a prostredníctvom internetu sme začali spolu komunikovať. Našim cieľom neboli len výmeny žiakov, ale hlavne bližšie oboznámenie sa so slovenskou a rumunskou kultúrou. Preto sme sa ešte pred príchodom našich rumunských korešpondentov na Slovensko pustili do pripravovania materiálov o Slovensku a o Európskej Únii a to nielen po slovensky, ale aj po francúzsky. Vďaka práci na tomto projekte sme tak mohli zlepšiť naše jazykové schopnosti. V máji roku 2008 sme mali prvé stretnutie, najprv prišli naši korešpondenti z Rumunska. Snažili sme sa pripraviť pre nich čo najzaujímavejší program s cieľom oboznámiť ich so slovenskou kultúrou, históriou a prírodou. Bratislava, Vysoké Tatry, Bojnice, Martin, Zvolen – aj to sú miesta, ktoré sme spoločne objavovali. Popri navštevovaní rôznych slovenských miest sa tiež odohrávali aktivity v škole – hodiny slovenčiny, rumunčiny, účasť na vyučovaní, spracovávanie a prekladanie materiálov,...
Po odchode Rumunov zo Slovenska sa však práca na projekte neskončila, práve naopak, naďalej sme sa snažili dospieť k finálnym produktom – trojjazyčný kalendár, trojjazyčný časopis – Náš kút Európy a články na webovej stránke školy.
V máji roku 2009 prišiel rad na nás, a tak sme si vymenili úlohy a namiesto hostiteľov sa z nás stali hostia. Zavítali sme do Rumunska, kde nás už čakal zaujímavý program. Spoznali sme významné osobnosti Rumunska (M. Eminescu, J.Enescu, I.Creanga..) ale taktiež krásy rumunskej prírody a ich ľudové tradície i veľkolepé pamiatky ako napr. kláštory Putna, Sucevita,Voronet so svojráznou architektúrou...
Okrem toho, že sme mali príležitosť rozvíjať naše komunikačné schopnosti v troch jazykoch – slovenčine, rumunčine a francúzštine – sme spoznali nový kút Európy – Rumunsko. Bola to pre nás veľmi cenná skúsenosť, vďaka ktorej sme nadviazali kontakty s novými ľuďmi a spravili sme aspoň malý krok na ceste ku spoznaniu našej Európy.Všetko sa to začalo jednou ideou. V rámci roka medzikultúrneho dialógu usporiadať výmenný pobyt žiakov školy, aby mali možnosť lepšie spoznať aj inú krajinu Európy.
Pred prvým výmenným pobytom sme si my, žiaci, dopisovali s našimi korešpondentmi najčastejšie cez internet, ale poštou nám prišli aj pohľadnice s pekným pozdravom. Prvý krát sme sa videli vo virtuálnom svete teda cez skype, vďaka školskej webkamere. Každý bol nesmelý, ale rád, že môže vidieť človeka, ktorý k nemu príde. Na príchod sme sa museli pripraviť, písali sme texty, prekladali ich, vytvárali prezentácie a chystali sme si program. Všetko v plnom nasadení.
A nastal deň prvého výmenného pobytu. Plní očakávania sme privítali svojich korešpondentov vo svojich domovoch s prianím, aby sa u nás cítili dobre. Program sme začali prehliadkou mesta a okolitej prírody. V ďalších dňoch sme cestovali po Slovensku a prezentovali sme našu históriu a kultúru. Očariť mohlo staré centrum Bratislavy spolu s hradom Devín, Múzeum slovenskej dediny či krásna Špania dolina. Nezabudli sme ani na naše hory a vybrali sme sa priamo do Vysokých Tatier. Zábavu sme si užívali v aquaparku, pri splavovaní pltí na Váhu alebo skúmaním múzea priamo v bani. Popri tom všetkom sme pracovali na materiáloch, zúčastnili sa vyučovania. Ale niečo nové bolo pre nás absolvovanie hodín rumunčiny, kde sme sa naučili základné slovíčka. Všetko má svoj koniec a tak sme po desiatich dňoch zamávali našim kamarátom s vedomím, že o rok sa uvidíme.
Keď sme sa nevideli, tak sme si písali a vymieňali fotografie zo spoločného stretnutia. V škole sme si sem tam skypovali a tešili sa na ďalší rok. Nezabudli sme však ani pracovať a tak sme robili záznamy z pobytu a prekladali sme ich do troch jazykov. Čas sa však zastaviť nedal, a ani sme si neuvedomili ako rýchlo a už sme balili veci na cestu.
Nedočkavo sme sa rozlúčili s rodičmi a v lietadle sme premýšľali, čo nás čaká. Pristáli sme v hlavnom meste, kde sme mali prehliadku prezidentského paláca. Mali sme pred sebou ešte osem hodín namáhavej cesty do Botosani – mesta, kde bývajú naši korešpondenti. Vyčerpaní po ceste sme sa srdečne zvítali s rodinami, ktoré nás už čakali. Po oddychu sme sa na druhý deň vrhli do spoznávania novej krajiny. Začali sme mestom, kde sme sa nachádzali najbližšie dva týždne. Predstavili nám významné osobnosti Rumuska prostredníctvom múzeii, navštívili sme rôzne kostoly, ktoré boli bohato vyzdobené, obdivovali sme rastlinstvo v Botanickej záhrade. V programe sme mali zaradený aj výlet do hôr, či člnkovanie na jazere. Spôsob života sme mali možnosť spoznať aj počas víkendu v rodinách. Zvládali sme však aj pracovať a pripravovať si malé predstavenie na záver, ale aj dopĺňať pracovné materiály. Na záverečnom stretnutí sme začuli prvé tóny klavírnej skladby. Oznamovala, že náš pobyt sa blíži ku koncu, a tak padlo aj pár slzičiek. Na druhý deň sme sa pekne rozlúčili s tajným želaním, že sa možno ešte niekedy uvidíme.
Počas pobytu na Slovensku aj v Rumunsku sme sa zdokonaľovali najmä vo francúzštine, v ktorej sme hovorili s našimi korešpondentmi, ale sme písali aj texty a robili preklady. Dalo nám to zabrať, ale stálo to za to. S ostatnými novými kamarátmi, ktorí neboli zapojení do projektu, sme používali angličtinu. Naše základy z rumunčiny sme využili na to, aby sme mohli aspoň trošku hovoriť v rodinách. Projekt nám okrem veľa pekných zážitkov priniesol aj nové skúsenosti a znamenal pre nás možnosť vyskúšať si cudzí jazyk v praxi.