Medzinárodné stretnutie mládeže - Voerde (Nemecko)
Aj tieto prázdniny sme my, študenti Gymnázia Ivana Bellu v Handlovej, vycestovali za hranice Slovenska a zúčasnili sme sa medzinárodného stretnutia mládeže vo Voerde. Je to naše družobné mesto, nachádza sa v oblasti Porúria a v tomto roku bolo Európským hlavným mestom kultúry. Práve preto témou nášho stretnutia bol vzťah mládeže ku kultúre.
Prežili sme nezabudnuteľné chvíle s priateľmi z Nemecka a Anglicka. Navštívili sme veľa zaujímavých miest a na workshopoch sme sa zdokonaľovali vo fotografovaní, kreslení a tanci. Víkend sme strávili v rodinách, kde sme tiež mohli využiť svoje znalosti z angličtiny. Počas celého týždňa sme si zlepšovali naše komunikačné zručnosti.
Lúčenie bolo smutné, ale odchádzali sme s pocitom, že nasledujúcich 12 mesiacov ubehne rýchlo a my sa opäť stretneme na Slovensku.
Dňa 19.teho júla sa 10 súčasných aj bývalých študentov Gymnázia Ivana Bellu vydalo na stretnutie mládeže z troch partnerských miest – Handlová, Voerde (GE) a Alnwick (VB). Hana Horváthová, Martina Pokryvačová, Romana Čaplárová, Michal Sivek, Michal Uhrín, Martin Gatial, Martin Kováčik, Ľubica Martincová, Katarína Lenhartová a Samuel Paulíny spolu s vedúcimi, Annou Sivekovou a Jozefom Sivekom boli členmi slovenskej skupiny.
Po príchode do Voerde a privítaní na miestnej radnici sa študenti spolu s vedúcimi ubytovali v hosteli v neďalekom meste Xanten. Keďže stretnutie bolo zamerané na umenie a kultúru, už na druhý deň sa konali odborne vedené workshopy rozdelené do troch kategórií – fotografia, umenie a tanec.
Okrem umenia sa študenti venovali tiež spoznávaniu nemeckej kultúry. Nemecká skupina pripravila pre Slovákov a Angličanov rozmanitý program.
Na cyklotúre do neďalekého APX – archeologického parku v Xantene mali študenti možnosť vidieť pozostatky rímskej kultúry v meste Xanten a tiež múzeum, v ktorom boli uchované rôzne zaujímavosti a skvosty z obdobia, kedy bolo mesto okupované Rimanmi.
Ďalším zaujímavým výletom bola prehliadka baníckeho múzea Zollwerein v meste Essen, ktoré je vybudované priamo v priestoroch bývalej bane. Sprievodca hovoriaci anglicky opisoval študentom všetko, čo mali v múzeu možnosť vidieť – od rôznofarebných rúd, cez vypchaté zvieratá, sochy až po plagáty z obdobia klerofašizmu. Múzeum nebolo zamerané iba na baníctvo, ale najmä na históriu mesta Essen.
Na svoje si prišli tiež tí, ktorým imponuje nezávislé umenie mladých ľudí z Nemecka. V Ruhri sa totiž konal Pottfiction, kde sa mladí autori umelecky vyžili, aby u ľudí vzbudili záujem o ekologický život. Na stanici metra sa potom konalo divadelné predstavenie spojené s hudbou a tancom, ktoré sa venovalo téme Láska a sex.
Zaujímavým oživením týždňa bola tiež návšteva aquaparku.
V piatok sa vo Voerde konali trhy, v ktorých Slováci, Angličania aj Nemci ponúkali okoloidúcim kulinárske špeciality svojej krajiny. Slováci stavili na syry a perníky, Nemci na rôzne druhy chlebov a Angličania ponúkali lievance.
Ďalším bodom piatkového programu bol maratón. V štyroch družstvách boli pomiešaní Slováci, Nemci a Angličania a úlohou každého družstva bolo splniť rôzne úlohy a zodpovedať otázky týkajúce sa mesta Voerde. Najúspešnejšia skupina vyhrala vecné ceny.
Večer na radnici vo Voerde jednotlivé skupiny, slovenská, anglická a nemecká, predviedli pred občanmi mesta program, v ktorom predstavili výsledky svojej práce na workshopoch a tiež kultúru svojej krajiny. Kým Slováci spievali či hrali na hudobné nástroje, anglickí študenti radšej porozprávali o svojom rodnom meste. Najviac nápadití boli Nemci, ktorí do predstavenia zakomponovali aj koncert rockovej kapely.
Víkend študenti prežili u hosťovských rodín. Tie im zabezpečili program na sobotu aj nedeľu. V nedeľu večer sa okrem pobytu v rodinách zišli všetci na rozlúčkovom barbecue v mládežníckom centre vo Voerde.
Odchod domov bol 26. Júla v poobedných hodinách.