Čo sa učíme
Obsahová náplň vyučovacích hodín NOS - 3.ročník, kvarta a septima
-
Psychológia a sociológia
Je tematický okruh, ktorý obsahuje poznatky o psychológii ako vede, jej smeroch, poslaní pri vysvetľovaní príčin a dôsledkov ľudského snaženia a konania. Poskytuje informačný rámec o zákonitostiach a špecifikách psychiky človeka, o poznaní seba samého a svojho miesta v sociálnych vzťahoch. Súčasťou tematického okruhu sú poznatky o spoločnosti, jej vzniku a vývoji, spoločenských zmenách, vzťahoch a sociálnych štruktúrach.
- Základné pojmy:
- psychológia, psychika, vedomie, prežívanie, správanie, psychické procesy a vlastnosti, osobnosť, temperament, charakter, schopnosti, inteligencia, nadanie, hodnoty, normy, postoje, typológia osobnosti, psychológia, sociológia, spoločnosť, jednotlivec, sociálne vzťahy, sociálna skupina, sociálna rola, sociálny status, sociálna zmena, deviácia, komunikácia, socializácia, výchova, sebavýchova, učenie, kontrola, sebapoznanie, sociálne správanie, kultúra, sociológia rodiny, verejná mienka, sociálna nerovnosť, komunita, organizácia, sociologický výskum.
- 1.1 Psychológia
- 1.2 Psychika a psychické procesy
- 1.3 Človek ako osobnosť
- 1.4 Sociológia
- 1.5 V spoločnosti nie si sám
- 1.6 Sociálna osobnosť
Právo a politológia
Je tematický okruh, ktorý má v obsahu zakomponované základné poznatky o štáte, jeho fungovaní, subjektoch moci a ich deľbe, ako aj formy účasti občana na správe štátu. Právna problematika poskytuje orientáciu v našom právnom systéme osobitne v odvetviach, ktorých poznatky pomôžu žiakom pri vytváraní si postojov a stanovísk na problémy každodenného života. Veľkú časť právnej problematiky tvoria základné ľudské práva a občianske slobody, Ústava SR ako najvyšší zákon štátu a zdroj celého práva.
- Základné pojmy:
- štát, znaky, funkcie štátu, štátna moc, štátne symboly, sústava štátnych orgánov, deľba moci, forma vlády, forma štátu, režim, právo, normy, právny systém, orgány na ochranu právnej kultúry, odvetvia práva - základy štátneho práva, rodinného práva, občianskeho práva, pracovného práva, správneho práva, trestného práva, legislatívny proces, aplikácia práva, náprava práva, sloboda, demokracia, voľby, volebné systémy, volebné právo, suverenita, pluralizmus, právny štát, politický systém, ľudské práva a slobody, základné dokumenty k ochrane ľudských práv a slobôd, politológia, subjekty politického systému, politické strany, hnutia, nátlakové skupiny, združenia, organizácie, liberalizmus, konzervativizmus, parlamenterizmus, tolerancia, ochrana spotrebiteľa.
- 2.1 Ľudské práva a základné slobody
- 2.2 Právny systém a zákonnosť
- 2.3 Odvetvia slovenského právneho poriadku
- 2.4 Ochrana spotrebiteľa
- 2.5 Právny štát - základ občianskej demokracie
- 2.6 Demokracia a princíp jej uplatnenia v právnom štáte
- 2.7 Politický systém a politický pluralizmus
- 2.8 Národ a menšiny v politike
Ekonómia a ekonomika
Je tematický okruh, ktorého obsahom sú poznatky o základných ekonomických kategó riach a ekonomických procesoch, subjektoch trhu a ich postavení na trhu, konkurencii a úlohe podnikov v ekonomickej súťaži, úlohe a funkcii peňazí a bankových inštitúcií, úlohe štátu vo fungovaní ekonomického systému v spoločnosti, ale tiež poznatky o medzinárodných ekonomických vzťahoch o formách ich spolupráce.
- Základné pojmy:
- potreby, statky, výroba, výrobné faktory - práca, prírodné zdroje, kapitál, služby, výrobok, tovar, spotreba, výmena, reprodukcia, dôchodky, národný dôchodok, mzda, renta, zisk, úrok, ekonómia, ekonomika, základné ekonomické otázky, trh, teórie, typy trhov, typy ekonomík, konkurencia, trhový mechanizmus, dopyt, ponuka, cena, nezamestnanosť, podnik, formy podnikania, úver, investícia, ekonomická samostatnosť, právna subjektivita, peniaze, peňažné ústavy, úrok, inflácia, produkt, bilancia, hospodárska politika štátu - fiškálna, monetárna, integrácia, Európska únia.
- 3.1 Vzťah ekonómie a ekonomiky
- 3.2 Trh a trhový mechanizmus
- 3.3 Podnik a formy podnikania
- 3.4 Peniaze a bankový systém v zmiešanej ekonomike
- 3.5 Národné a svetové hospodárstvo
Obsahová náplň vyučovacích hodín NOS - 4. ročník, oktáva.
Filozofia
Tento tematický okruh tvorí prehľad dejín filozofie. Poskytuje žiakom základné poznatky o povahe filozofického poznania, o vplyve filozofického poznania jednotlivých filozofov na mys- lenie a konanie človeka, zasväcuje žiakov do určitého štýlu filozofického myslenia a uvažovania a slúži im na orientáciu v základných problémoch filozofie - filozofii bytia, poznania a človeka. Poznatky z dejín ľudského myslenia umožňujú žiakom porovnávať, analyzovať a systematizovať Javy, ktoré sa odohrali a odohrávajú, ako aj predvídať ich vývoj.
- Základné pojmy:
- filozofia, mytológia, mýtus, arché, logos, náboženstvo, filozofické disciplíny - antológia, gnozeológia, hmota, idea, forma, skutočnosť, determinizmus, kauzalita, pravda, subjekt, objekt, cnosť, dobro, pohyb, priestor, možnosť, materializmus, idealizmus, agnosticizmus, solipsizmus, monizmus, dualizmus, pluralizmus, racionalizmus, osvietenstvo, deizmus, teizmus, panteizmus, monoteizmus, polyteizmus, ateizmus, dialektika, metafyzika, trancendentno, naturfilozofia, základné filozofické smery.
- 1.1 Filozofia ako veda
- 2.1 Vývoj filozofie v antickom Grécku
- 3.1 Filozofia stredoveku
- 4.1 Humanizmus a renesancia
- 5.1 Novoveká filozofia - dve cesty poznávania
- 6.1 Osvietenské filozofické myslenia
- 7.1 Nemecký klasický idealizmus
- 8.1 Poklasická filozofia 19. storočia
- 9.1 Moderná filozofia 20. storočia
Obsahová náplň vyučovacích hodín náboženstvo.
Študenti z tematického celku náboženstvo získavajú základné informácie o vzniku a podstate náboženstva. Získajú stručný prehľad o svetových monoteistických náboženstvách s ich základnou charakteristikou.